העיניים והמחשב

רבים מאתנו יושבים שעות רבות משך היום מול המחשב.
המחשב הוא כלי ידידותי ומועיל, אך לעיניים – לא תמיד.
חלק ניכר מאנשי המחשבים מתלוננים על "תופעות לוואי" כגון יובש בעיניים, צריבה, דמעות, רגישות לאור, אדמומיות, טשטוש ראיה, סנוור, איבוד מיקוד ואף כאבי ראש וכאבי צוואר.
ארגון האופטומטריסטים האמריקאי מדווח על כך ש- 90% ממשתמשי המחשבים חווים את "תסמונת ראיית מחשב" או בקיצור CVS (COMPUTER VISION SYNDROM).

הגורם לתופעות שהזכרנו לעיל הוא התגובה השונה של המח והעיניים לתמונה המופיעה על המסך.
ניתן דוגמה: העין מתמקדת בקלות בטקסט רגיל מודפס, שתחום בצורה מוגדרת לעין, ומעבירה את ה"תמונה" למח בצורה מהירה ובהירה. לעומת זאת, תמונה שנמצאת על מסך המחשב מתקבלת באמצעות פיקסלים רבים ואינה רציפה. אי לכך העין מתקשה יותר להתמקד בנקודה ברורה ושריר העין נצרך להתאמץ ולהתמקד שוב ושוב (לפוקוס דינמי). ככל שזמן הישיבה מול המחשב ארוך יותר, כך המאמץ גבוה יותר. מאמץ זה גורם לפחות מצמוצים שגורמים ליובש בעין. ולאחר שכבר קורה מצמוץ – העין צריכה להתאמץ להתמקד שוב, וחוזר חלילה…
סביבת עבודה יבשה (מזגנים / תאורה מלאכותית / סנוור מסך המחשב) נחשבים גם הם כגורמים לתסמונת CVS.
את האבחון לתסמונת זו מבצעים בבדיקת עיניים ספציפית המתבססת על סימולציה על עבודת העיניים מול המחשב, בתיאום עם הנתונים הייחודיים לנבדק.

הטיפול יותאם בצורה פרטנית בהתאם לממצאי הבדיקה. הוא יכלול משקפים מתאימים, ולפעמים אף יומלץ על סידור נכון של עמדת המחשב והמלצה על יצירת הפסקות קצרות מידי פעם שיעזרו לתחושת ריענון.

מאמרים נוספים

גלאקומה

גלאוקומה ומשקפיים גלאוקומה היא מחלת עיניים כרונית, אשר פוגעת בעצב הראייה. המחלה מתפתחת כתוצאה מעליית לחץ התוך עיני, אשר פוגע בעצב הראייה ומחמיר את ראיית

קראו עוד »
דילוג לתוכן